Dentoplant fogászati és implantológiai rendelő - Szeged

BLOG

2024. október 17-20 között immáron 4-dik alkalommal Budapesten, a Vigadó patinás épületében került megrendezésre az Urbán Regenerációs Symposium. Az esemény nemzetközileg is mérhető színvonalát mutatja, hogy a korábbi évekhez hasonlóan Urbán István DMD MD PhD hívására olyan előadók is hazánkba látogattak az Egyesült Államokból, akik korábban még nem jártak felénk. A két kongresszusi napot további két Workshop nap keretezte, ahol gyakorlati képzésre is nyílt lehetőség.

A szájsebészetben a szövetregeneráció két fő típusát alkalmazzuk: a csont, illetve a lágyrészek regenerációját. Mindkét szövettípus pótlása és mennyiségének növelése feltétele lehet egy implantológiai eset sikerének, ugyanakkor nagyon különböző és nehéz műtéti módszereket szükséges alkalmazni. A csont- és a lágyrészek pótlásának sebészi lehetőségei folyamatos fejlődésben vannak és a növekedési faktorok mellett a számítógépes módszerrel egyedileg tervezett graftok, műtéti hálók, csontblokkok és membránok mutatják a jövőt.

A keményszövet regenerációt, azaz a csontpótlási technikákon belül hallhattunk előadást: a klasszikus GBR és annak variációról, mint sausage technika, BMP és számítógépes sablonnal tervezett csontpótló sablonok alkalmazásáról Urbán Istvántól, a Ti hálóval történő megoldásokról Matteo Chiapascotól, vagy akár komplex és nehéz ortognath sebészeti megközelítéseket Massimo Simiontól.

A szájsebészeti szövetregeneráció másik jelentős területe a lágyrész, azaz íny és feszes íny regeneráció kérdésköre. Edward Pal Allen 25 éves tapasztalatát és jól kidolgozott tunnel módszerét hozta el Texaból a nagyközönségnek. Giovanni Zuchelli pedig a nemzetközi pódiumokon megszokott szenvedéllyel mutatta be az implantátumok melletti lágyrész pótlás lehetőségének határait.

Természetesen a regeneráció sikeres lehet természetes fogak mellett is, amennyiben időben realizált esetről van szó. Giulio Rasperini a parodontológia területén sikeres regenerációs technikák evolúcióját mutatta be napjainkig. Emlékeztetett a fogak megtartásának fontosságára, valamint arra is, hogy a fogágybetegség időben felismerve milyen jó eséllyel karban tartható.

A Symposium konklúziója: „Hard- and Soft Tissue go Hand in Hand!”

Gratulálok az Urbán Institute kollégáinak a színvonalas szervezésért és a gördülékeny lebonyolításért. Az Urbán Symposiumon magyar kollégáimmal mindig örömmel veszünk részt. Ez az esemény lassan az „ Urbán tanítványok” nemzetközi találkozójává alakul át.

 

Dr. Maráz Kinga
Dentoalveoláris sebész szakorvos