A láthatatlan fogszabályozó technika valójában átlátszó sínek, azaz alignerek számítógéppel modellezett rendszere. Az alignerek vékony, általában mélyhúzott vagy 3D nyomtatott fóliák, melyeket egy előre megtervezett setup modellre készítenek el. Azért említjük többesszámban, mert a terápia több sín felhasználásával megy végbe. A kezelés minden lépéséhez tartozik egy setup-modell, mely az előzőtől és a következőtől egy kicsit különbözik. Ezen kicsi lépések sorozata maga a kezelés egésze. Az egyes lépések hatásai és a bekövetkező változások számítógépes szimulációval jól és pontosan tervezhetőek.
Az aligneres fogszabályozás menete
Amennyiben a fogszabályozó szakorvossal történő konzultációs alkalom alapján a harapási eltérés korrigálható alignerrel, egy dokumentációs időpont során intraorális scanner segítségével digitális lenyomatot, standardizált száj- és arcfotókat, valamint röntgeneket/ CBCT-t készítünk. Ezután az adatokat (fotók, Rtg, scan) elküldjük a fogszabályozót készítő fogtechnikai labornak a pontos instrukciókkal, hogy mely fogat hogyan, milyen irányba mozgassanak.
A fogtechnika a fogorvosi instrukciók alapján beállítja a fogak helyzetét, egymáshoz való viszonyát és a harapást. A program ezt követően a kiindulási és végállapot közötti átmenetet felosztja, megadott maximum értékek alapján. (pl.: egy fog 0.25 mm-nél nagyobb mértékben nem mozgatható pontosan egy sínnel. Ha egy fogat pl.: 0.5 mm-rel kell mozgatni, akkor ahhoz 2 db egymást követő sín szükséges.)
Minél több fogon, minél bonyolultabb mozgatásokat végzünk, annál több fogszabályozó sínre lesz szükségünk a végeredmény eléréséhez. Így a kiindulási állapotból megadott számú, egymásra épülő sínnel jutunk el a célig. A kész kezelési tervet a fogtechnika visszaküldi a kezelőorvosnak, hogy újra átvizsgálja. Amennyiben minden megfelelő és a páciens is elfogadja a tervet, úgy a kezelőorvos kéri a fogszabályzó készülék elkészítését. Ilyenkor a fogtechnikai laborban háromdimenziós nyomtatással kinyomtatják az egymás után következő, mintákat, majd ezekre egy vákumfóliázó segítségével ráhúzzák a rugalmas anyagú mélyhúzott láthatatlan síneket vagy technológiától függően közvetlenül a kész síneket nyomtatják ki.
A láthatatlan fogszabályozó kezelés elkezdése
Az aligneres fogszabályozással fogszabályozó szakorvos kollégánk összetettebb, bonyolultabb eseteket is sikeresen tud kezelni. Azonban ezek az esetek megfelelő szakértelmet és tapasztalatot igényelnek és szükséges lehet pár kiegészítő trükk alkalmazására is.
Szakorvos kollégánk pontosan tudja a tervezés alapján, mikor szükséges az aligneres fogaszabályozás során kiegészíteni a kezelést a fogak hatékonyabb mozgatásához attachmentekkel, vagy helyteremtés céljából interproximális redukcióval.
- Izoláció- a fogak felszínét távol kell tartani a lágyrészektől és a nyáltól
- A fogakat alaposan le kell tisztítani
- A fogak felszínének előkészítése azok savazásával folytatódik. Ez gélszerű ortofoszforsavval történik 30 másodpercen át. Ugyanezt használjuk tömések készítésénél is. A folyamat során a fogzománc külső felszíne porózusabb szerkezetűvé válik, ezáltal nő a ragasztóanyag számára a kötési felszín és annak erőssége. A savat ezután alaposan le kell mosni, majd a fogfelszíneket levegővel szárazra fújni. Rögzített fogszabályozó készülék ragasztásának kihagyhatatlan lépése.
- A megsavazott fogfelszínekre egy kis méretű ecsettel „bond”-nak nevezett anyagot viszünk fel. Kötése polimerizációs lámpával történik.
- A fogtechnika által készített sablon segítségével kerülnek felragasztásra az attachmentek. Az átvivő sínben látható attachment formát tömőanyaggal szükséges megtölteni, majd a sínt a fogakra helyezve és nyomást gyakorlva a területre, kék fénnyel szükséges megvilágítani a polimerizációhoz. Ekkor a tömőanyag/ragasztó megköt, és a foghoz rögzül.
- Amennyiben szükséges, interproximális (zománc) redukció elvégzése. Az eljárás teljesen fájdalommentes!
- Felpróbáljuk a fogszabályzót, instruálás, fotózás
Mi zajlik a kontrollok során?
A rögzített fogszabályozóval ellentétben a kontrollok hossza igen rövid (kb. 15 perc). Ilyenkor szükséges ellenőrizni, hogy minden a terv szerint halad-e, fotódokumentáció készül a fogakról és megtörténik a következő sínek átadása. A kontrollok általában 4-6 hetente történnek.
Élet láthatatlan fogszabályozóval
A láthatatlan fogszabályozó sínekkel az élet valamelyest egyszerűbb és kényelmesebb a rögzített fogszabályozóval szemben. A síneket a nap 24 órájában hordani kell, csak fogmosáskor és étkezéskor vehetők ki! A hordási idő csökkenésével a fogmozgatás sebessége és pontossága is csökken. Egy alignert általában 2 hétig szükséges viselni, majd léphetünk a sorban következőre. Fontos az idő betartása, túl gyors síncsere esetén a komplikációk valószínűsége ugrásszerűen megnő! Az egyes szakaszok egymásra épülnek, ha az egyik sínt nem hordta a páciens megfelelően, akkor a következő sín nem fog jól illeszkedni. Ilyenkor tovább kell hordani az aktuális sínt és a továbbhaladást késleltetni kell!
Az erőleadás miatt az aligneres fogszabályozás során is előfordulhat fogérzékenység a kezelés elkezdésénél, illetve a síncserék során, ez azonban enyhébb, mint rögzített fogszabályozóval.
A fogszabályozóval enni-inni tilos, kizárólag víz fogyasztása megengedett. Ellenkező esetben a fogszabályozót ki kell venni, majd alapos fogmosás után szabad csak visszahelyezni! Cukros ételek és italok fogyasztása után, ha a páciens nem mos fogat és így helyezi vissza az alignert a fogak könnyen elszuvasodhatnak, hiszen a sín alatti területek öntisztulása minimális, a fogak ilyenkor a sín alatt egy cukros környezetben „áznak”. Az elhasznált síneket meg kell őrizni a kezelés végéig! Az alignerek bár rugalmas anyagból készülnek, vigyázni kell rájuk. Nem szabad zsebben hordani, nyáron a napon hagyni!
A láthatatlan fogszabályozó tisztítása
A fogak tisztításán kívül a fogszabályzót is tisztán kell tartani! Ez hideg/maximum langyos víz és fogkefe segítségével kiválóan elvégezhető. Kapható külön aligner fogszabályzókhoz készült tisztító tabletták, vagy a legújabban olyan habok, melyek kellemes illatot is ad a higiéné mellé.(pl.: Curaprox Aligner hab) Ne használjunk a tisztítás során forró vizet, mert hatására a fogszabályozó deformálódhat!
Előnyük:
- a készülék szinte észrevehetetlen
- könnyen eltávolítható étkezés előtt
- nincsenek olyan fogszabályozó elemek, amelyek közé/mögé az étel beszorulna
- használatával nem kell étrendjét/étkezési szokásait korlátozni
- használata nem akadályozza a fogselyem használatát és a fogmosást
- rövidebb fogszabályozási kontrollok
- a hagyományos fogszabályozó készülékekkel szemben kényelmesebb
- bátran mosolyoghat a készülékkel, hiszen a legtöbb ember észre sem veszi.
Hátrányuk:
- nem minden harapási rendellenesség korrekciójára alkalmazhatóak
- Az eredmény a páciens kooperációjától függ nagymértékben -minimum 22 óra napi hordási idő
A láthatatlan fogszabályozás korszakában fontosnak tartjuk, hogy a páciensünk tájékozott legyen a választott módszerrel, annak mind előnyeivel, mind hátrányával is. Amennyiben felkeltette érdeklődését ez az alig észrevehető, átlátszó sínekkel végezett fogszabályozási módszer, forduljon szakorvos kollégánkhoz bizalommal!
Dr. Vadász Anna
Fogszabályozó szakorvos
További információkért, személyre szabott tanácsadásért keressen bennünket bizalommal az alábbi telefonszámon +36 30 264 5024 vagy kérjen konzultációs időpontot az űrlap kitöltésével!
Érdekességekért, aktualitásokért, friss hírekért kövesse Facebook oldalunkat és Instagram oldalunkat!