Az időben felismert fogágybetegség jó eredménnyel gyógyítható és szinten tartható. A fogágybetegség napjaink egyik népbetegsége, amelyben hazánkban tízből nyolc felnőtt érintett. Megfelelő kezelése fogazati állapotunk és általános egészségünk megőrzése érdekében egyaránt fontos. Amennyiben felmerül a fogágybetegség gyanúja, érdemes időben szakemberhez fordulni és egy szűrővizsgálat keretében szakvéleményt kérni. Fogágybetegség diagnosztizálása és kezelése Rendelőnk egyik specialitása. A fogágybetegség kezelését a legmagasabb szakmai kritériumok szerint végezzük.
Az időben elkezdett kezelés fogakat menthet
A fogágybetegségek kezelése egy aránylag hosszadalmas folyamat, melynek során több különböző típusú kezelést alkalmazunk. A betegség súlyosságától függően egyéni igényekhez igazított parodontális kezelési tervet készítünk, melyben az egyes kezelési fázisok igen szorosan kapcsolódnak egymáshoz. https://dentoplant.hu/szolgaltatasok/fogagybetegseg-kezelese
A fogágybetegség kezelési menetének főbb vonalai:
- Első vizsgálat, röntgen és CBCT
- Fotó dokumentáció, mikrobiológiai profil levétele
- Diagnózis, a fogágybetegség staging, grading besorolása
- Egyéni kezelési terv
- Előkészítés, depurálás, instruálás, motiválás, tasakmérés
- Az ún. oki kezelés fázisa
- Kiértékelés, BOP %, CAL %, tasakmérés
- Véglegesített kezelési terv
- Újraértékelés, tasakmérés
- Műtéti tervezés (rezektív, vagy regeneratív sebészet, ínyrecesszók műtétei, mucogingivális sebészet)
- Fogágybetegségek rizikó becslése és a szupportív terápia beállítása
- Gondozás és Újraértékelés
A szájhigiénia mindig egy biztos alap
Mivel a fogágybetegség kialakulása a fogakra felrakódó lepedékkel, fogkőképződéssel és gyulladásos epizódokkal kezdődik. Belátható, hogy a plakk eltávolításának, azaz a szájhigiéniának milyen jelentős szerepe van a kezelés folyamatában és a gyógyulásban. A fogágybetegségből való felgyógyulás alapja a gondos, rendszeres szájápolás és megfelelő fogmosási technika elsajátítása. Mindezek mellett szükséges a speciális fogtisztító eszközök, módszerek használatának a napi fogmosási rutinba való beépítése és a kezelés végén elvégzett rizikóbecslés szerinti visszarendelési ütemben való gondozás. A gondozás során a dentálhigiénikus és a specialista szakorvos közösen vizsgálja és követi a páciens állapotát. https://dentoplant.hu/korszeru-dentalhigieniai-kezelesek-a-dentoplant-fogaszati-rendeloben
Fogágybetegek első vizsgálata:
A páciens panaszainak és állapotának felmérése első alkalommal lényegében egy komplex adatgyűjtés a páciens belgyógyászati és a fogazati állapotáról. Az ambuláns lap kitöltése mellett státuszfelvétel, alapbetegségek, szedett gyógyszerek elemzése, OPT áttekintő röntgen felvétel, kiegészítő röntgen felvételek és CBCT felvétel is készül, majd ezek kiértékelésével párhuzamosan történik egy intraorális vizsgálat.
Fogágybetegség diagnózisa:
A fogágybetegségek diagnosztikája egy 2018-ban elfogadott nemzetközileg elfogadott egyezményes klasszifikációs rendszerhez igazodik. A jelenleg használt csoportbeosztás az orvostudomány egyéb területein már régóta elfogadott- stage (stádium) és grade (típus) stádiumbeosztást alkalmazza. https://dentoplant.hu/reszletesen-a-fogagybetegsegrol
Mintavétel, baktériumok, parodontopatogének
A klinikai képtől függően bakteriológiai tenyésztéshez mintát veszünk a fogágy tasakokból. Ebben parodontopathogén baktériumok jelenlétét tesztelik, amely prognózist is jelez. A tenyésztési eredmény jelentősen támogatja a páciens szájhigiéniás motiváltságát is.
Teljes szájdezinfekciós protokoll (Full Mouth Desinfection)
A teljes szájdezinfekciót, mint kezelési stratégiát Quirynen (1995) vezette be a szakirodalomba. A teljes szájdezinfekciós kezelés lényege, hogy célzott antibiotikum szedése mellett 24h belül áttisztítjuk az összes fogfelszít, ínytasakot és „holtteret”, megelőzve ezzel, hogy a kitisztított tasakok a szájban lévő többi tasakból újrafertőződjenek. A jól előkészített és szervezett alapos kürettálás szinte minden esetben jelentős javulást eredményez a gyulladás megszüntetésében.
Kiértékelés: (Evaluation)
A dezinfekció, vagy kürettálás után 3-4 héttel egy kontrollvizsgálat történik, és ismételt tasakmérések. Ekkor értékeljük a gyógyulás mértékét, az egyéni szájhigiénia hatékonyságát és megválasztjuk a további kezelési stratégiát.
Kürettálás
A kürettálás alatt az íny alatti tisztítást értjük. A kürettálás során eltávolításra kerülnek a gyulladt szövetek és a fertőzött gyökércementréteg is, ezáltal a baktériumok nagy részét megsemmisítjük. A kürettálás lehet zárt vagy nyitott kürett, attól függően, hogy beavatkozás lebenyképzés nélkül (zárt), vagy mikrosebészeti lebenyképzéssel (nyitott) direkt rálátásban történik-e. A kürettálást helyi érzéstelenítésben és professzionális Gracey kürett kéziműszerek segítségével végezzük. A nyitott kürett műtét során lehetőségünk van arra, hogy regeneratív potenciálú anyagot.
Újraértékelés: (Reevaluation)
A parodontális kezelés egyik legfontosabb fázisa, amely vízválasztó a kezelés további lépéseinek megválasztátában. Ennek során kiderül, hogyan reagált a kezelésre a szervezet és eldönthető, milyen további lépéseket szükséges megtenni. Ismét ellenőrizzük, lemérjük a tasakok mélységét, a tasak vérzési indexét, kontroláljuk az íny gyulladásmentességét és a páciens szájhigiénes állapotát. Mindez az alaposság teszi lehetővé, hogy a fogak megtartása érdekében a legideálisabb és a hosszabb távon megoldást nyújtó kezelési stratégiát válasszuk.
Műtéti tervezés, fogágy műtéti beavatkozások:
A fogágy műtéti úton történő kezelései a terápiás folyamat végső lépései, már megfelelően edukált páciens esetén végezhető el egy megfelelően előkészített fogágy esetén. Tapasztalt szakember a páciens állapotához, elvárásaihoz igazítva a műtéti kritériumok egyöntetű figyelembe vételével dönt a sebészeti beavatkozás típusáról.
Regeneratív műtéti módszerek
A GBR, azaz irányított regeneráció kutatása során elért eredmények a fogágybetegségek gyógyításában is megtalálták méltó helyüket. Szigorú kritériumok mellett lehetőség nyílik a leépült fogágy korrekciójára nyitott kürett műtét során elvégzett csontpótlással az intraosser komponens csökkenthető.
- Zománc-mátrix derivátum (EMD)
A Dentoplant Fogászati Rendelőben követve a korszerű regeneratív szemléletet, megfelelő esetválasztás és az indikációk betartása mellett lehetőség van a nyitott kürett műtét során zománc-mátrix derivátum (EMD) regeneratív potenciálú anyag bejuttatására és ezzel a fogágy struktúráinak megerősítésére.
- HyaDENT BG (xHya) alkalmazása fogágy nyitott kürett műtétek során:
A mai legkorszerűbb regeneratív kutatási program eredményei szerint a fogágybetegségben elvesztett szövetek megőrzéséhez a HyaDENT BG™ jelentősen hozzájárul. Alkalmazása három fő irányban mutat sikereket: fogágy tasakok műtéti eljárásaihoz, csontpótlásokhoz és ínyrecessziók sebészi beavatkozásai során.
- Fogágy plasztikai sebészeti beavatkozásokkal leggyakrabban az ínylehúzódásokat, szaknyelven az ínyrecessziókat kezeljük. A koronálisan csúsztatott lebenytechnikát (CAF) vagy koronálisan csúsztatott módosított tunel technikát (MCAT) vagy lateralisan csúsztetott módosított tunel tecnikát (LCT) az esettől függően kiegészítjük szubepitheliális palatinális kötőszöveti szabadlebeny átültetéssel, vagy keratinizált palatinális szabadlebeny átültetéssel.
- Mukogingivális sebészet: Olyan kiegészítő lágyrész (mukogingivális) beavatkozások , mint frenulumplasztika, vestibulum plasztika, feszes íny szélesítés, keratinizált palatinális szabadlebeny átültetés szintén kiemelt profilja rendelőnknek. Úgy, mint az implantátumok egészségét támogató kötőszövet átültetések.
Fogágybetegségek rizikó becslése (risk assesment) és gondozásba vétel
„Utoljára, de nem utolsó sorban”, tartja a mondás. A fogágybetegség kezelését befejező fázis talán a legfontosabb és leghosszabb szakasza a kezelésnek. Ez biztosítja az elért eredmények fennmaradását. A fogágy kezelés lezárásakor útmutatást adunk pácienseinknek, hogy milyen gyakran kell kontrollra és professzionális szájhigiéniás tisztításra jönniük, hogy az eredményt megőrizze. Mindezt egy több tényezős rizikó analízis segítségével egyénileg adjuk meg.
A Dentoplant Fogászati Rendelőben, Újszegeden tapasztalt szakemberek segítségével a legmagasabb minőségű műszerek és anyagok felhasználásával dolgozunk. Az időben felismert fogágybetegség kezelését követően hosszú távú, tartós eredményre számíthatnak pácienseink.
Ne feledje! Az időben elkezdett kezelés fogakat menthet!
Dr. Maráz Kinga
Dentoalveoláris szájsebész szakorvos
További információkért, személyre szabott tanácsadásért keressen bennünket bizalommal az alábbi telefonszámon +36 30 264 5024 vagy kérjen konzultációs időpontot az űrlap kitöltésével!
Érdekességekért, aktualitásokért, friss hírekért kövesse Facebook oldalunkat és Instagram oldalunkat!