A fogágybetegség az egyik leggyakoribb krónikus betegség, amely a felnőtt korban történt fogelvesztések 70%-át okozza. A fogágybetegségek kezelése nem csak fogainkat mentheti meg, hanem több általános, a szervezetünk egészét érintő megbetegedés rizikóját csökkenti.
A klinikai gyakorlatban a fogágybetegségek kezelésére alkalmazott fő lépéseket már évtizedek óta meghatározott sorrendben végezzük. A fogágybetegség diagnosztikájának finomításával és a protokollok kiterjesztésével a kezelési stratégiák irányát is „útjelző táblák” irányítják a szakorvos számára.
A diagnózis felállítását és a kezelés előkészítését követően az újraértékelési fázis egy fontos állomás a kezelés menetében, itt dől el, szükséges-e tasaksebészeti beavatkozást végezni, illetve kiderül, hogy a páciens mennyire partner a fogak megtartásában és kialakítható-e a megfelelő szintű szájhigiénia.
A parodontális kezelési terv fő lépései:
- Anamnézis felvétele, röntgen felvételek kiértékelése, Cbct, vérkép
- Rizikóbetegségek feltérképezése
- Mikrobiológiai profil
- Fogágybetegség diagnózisának felállítása ( Staging Grading )
- Kezdeti kezelési terv
- Fogak megtarthatóságának rizikóanalízise ( Single tooth risk assemssment)
- Kezdeti terápia
- Újraértékelés (Re-evaluation)
- Korrektív sebészi terápiák, tasaksebészet, regeneratív műtéti módszerek
- Supportiv kezelési fázis
- Gondozás, risk assessment a visszarendelés gyakoriságának beállításához
Mit jelent az újraértékelés a fogágybetegség kezelésében ?
Az újraértékelés, vagy ahogy az angol szakirodalom említi „Re-evaluation” a parodontális kezelési terv fontos lépése, „vízválasztó” a kezelés menetében.
Újraértékeléskor ismét ellenőrizzük, lemérjük a tasak mélységeket, a tasak vérzési indexét, kontrolláljuk az íny gyulladásmentességét és a páciens szájhigiénés állapotát. Mindez az alaposság teszi lehetővé, hogy a fogak megtartása érdekében a legideálisabb és a hosszabb távon megoldást nyújtó kezelési stratégiát válasszuk.
Ilyenkor a páciens fogágyának állapotát és az elérni kívánt kezelési célokat összhangba kell hozni a valósággal. Például igen gyakori eset: hogy a páciens minden megoldásra hajlandó a fogainak megtartása érdekében szóban, de nem jár vissza a dentálhigiéniai kezelésekre, nem tanulja meg tisztítani a fogközöket, réseket. Ilyenkor hiábavaló az elszántság, mert nem tudjuk előkészíteni és egy ilyen helyzetben nem lehet semmilyen műtétet sem elvégezni.
Ekkor dől el,
- Szükséges-e tasaksebészeti beavatkozást végezni?
- Az előkészítéstől eltelt idő alatt kiderül, hogy a páciens mennyire partner a fogak megtartásában.
- Kialakítható-e a megfelelő szintű szájhigiénia?
Ha igen,
- Milyen lebenyes műtét technika a célravezetőbb?
- Regeneratív, vagy rezektív stratégiát választunk?
A Dentoplant Fogászati Rendelőben tapasztalt szakemberek segítségével a legmagasabb minőségű műszerek és anyagok felhasználásával még az előrehaladottabb fogágybetegség kezelését követően is hosszú távú, tartós eredményre számíthatnak pácienseink. https://dentoplant.hu/szolgaltatasok/fogagybetegseg-kezelese
Fogágybetegség kezelésével kapcsolatos kérdésekben is keressék rendelőnket bizalommal!
Dr. Maráz Kinga
dentoalveoláris sebész szakorvos
További információkért, személyre szabott tanácsadásért keressen bennünket bizalommal az alábbi telefonszámon +36 30 264 5024 vagy kérjen konzultációs időpontot az űrlap kitöltésével!
Érdekességekért, aktualitásokért, friss hírekért kövesse Facebook oldalunkat és Instagram oldalunk