A digitális fogászati munkafolyamatok ma már egy fogorvosi rendelő mindennapjainak része. Az intraorális szkennerek (IOS) fejlesztése forradalmasította robbanásszerűen a fogászati diagnosztika és a fogpótlások tervezésének világát. Ezek a digitális eszközök lehetőséget nyújtanak arra, hogy a páciensek fogazatáról optikai leképezéssel, úgynevezett szkenneléssel, a lenyomatvétel kikerülésével olyan pácienseknek is elfogadhatóbb és kellemesebb fogászati kezelést biztosítsunk, akiknek eddig szinte elképzelhetetlen volt, például garatérzékenység miatt. A digitális munkafolyamat (digital workflow) a minőségi fogászati ellátás több területén mindennapossá vált. Rendelőnkben a legmagasabb szintű innovációval és digitalizációval egy kellemesebb páciensélmény kialakítása került a középpontba.
Az intraorális szkennerek működési elve
Az intraorális szkennerek alapvetően optikai és digitális technológiát használnak a fogazat pontos háromdimenziós (3D) képének elkészítéséhez.
Képalkotása során az IOS beépített szenzorai a fogfelületek képét rögzítik. A különböző technológiák, mint például a strukturált fény, a konoszkópikus holográfia vagy a lézeres trianguláció használatosak a képalkotás során. Ezek a technikák lehetővé teszik a fogak és a szájüreg egyéb részeinek precíz 3D modellezését. A rögzített képek az adatfeldolgozás során digitális adatokká alakulnak, amelyeket a szkenner szoftvere azonnal feldolgoz. Az adatfeldolgozás során a szoftver a különböző irányból leképezett képeket rakja össze a tér 3 dimenziójának megfelelő vizualizációba, figyelmeztetve az esetleges hiányokra, pontatlanságokra, melyek azonnal javíthatók.
Milyen kezelésekhez alkalmazzuk a szkennereket a Dentoplant Fogászaton ?
- Mosolyrögzítésre: amikor egy szép és egészséges fogazatot szkennelünk és ezt az ideális állapotot rögzítjük, valamint a páciens kérésére tároljuk. Később bármilyen sérülés, vagy fogászati kezelés során ezt előhívva pontosan rekonstruálható a korábbi állapot.
- Mosolyelemzéshez: esztétikai, főleg a frontfogak területén lévő rendellenességek kiértékelési folyamata, melyet egy térhálós rács segítségével végzünk. Ekkor a pácienssel közösen kerül átbeszélésre, hogy milyen változtatásokat szeretne.
- Mosolytervezéskor: A frontfogakat érintő, vagy az alsó és felső fogíveket érintő komplex átalakításokat megelőző standard fotózás és vizuális terv készítése egyben.
- Státuszfelvétel és diagnosztika: A scannerek segítenek a fogak, az íny, és a szájüreg állapotának részletes feltérképezésében is. Ezáltal pontosabban diagnosztizálhatók a különböző problémák, mint például a fogszuvasodás, a recessziók (ínyvisszahúzódás) mértéke, vagy a harapási rendellenességek.
- Fogpótlások készítése előtt a páciens fogazatának kiindulási helyzetének rögzítéséhez, akár egy fogpótlás készítéséhez.
- Koronák és hidak készítése során akár a csonkokról akár az antagonista fogak leképezésére van lehetőség, ezzel a lenyomat hagyományos módja kikerülhető.
- Harapásvétel és az okklúzió rögzítése.
- Fogszabályozás folyamatának a tervezése előtt-alatt: Kevesen tudják, hogy ma már a fogszabályozási folyamatokat teljesen digitálisan szimulálja a fogszabályozó szakorvos. Dr. Vadász Anna kollégánk már a tervezés kezdetekor szkenneli a páciens fogíveit és ezzel indul el a számítógépes tervezési folyamata.
- Átlátszó sínekkel történő fogszabályozás, azaz láthatatlan fogszabályozás során az alignerek tervezése is kizárólag digitális munkafolyamattal készül. Később pedig a kezelés folyamatának nyomonkövetése szintén szkennek összehasonlításával történik.
- Implantátumok tervezése során Dr. Maráz Kinga vezető szájsebész kollégánk a sebészi sablon tervezéséhez, a kezelési terv összeállításakor a tervező programba tölti fel a meglévő fogakról készült szkenneket.
- Implantátumokat tartalmazó fogpótlások készítésére kifejezetten előnyös a digitális munkafolyamat. Úgynevezett scanbody-k behelyezésével és a könyvtárból történő illesztéssel kényelmes lenyomat vehető, kiküszöbölve a nyitott kanalas és lenyomatkulcsos technika nehézségeit.
- Komplex fogpótlások, az alsó és felső fogívet egyaránt érintő fogpótlások készítése során.
Mik az intraorális szkennelés határai és nehézségei?
Határai ugyan vannak a szkennelésnek is, de az elmúlt évek során egyre inkább születnek ezekre a kérdésekre is megoldások. Nehéz szkennelni hátsó fogakat, különösen, ha a szájnyitás korlátozott. A korona készítésekor szükséges csonkelőkészítés leképezését a folyadékok, mint a nyál vagy vér pontatlanná teheti.
Az intraorális szkennerek előnyei
- Lenyomatvétel: A hagyományos lenyomatvétel sokak számára kellemetlen élménye elkerülhető.
- Pontosság: A digitális szkenner mikron szintű pontosságú képeket készít, amelyek biztosítják a fogpótlás precíz illeszkedését és kényelmes viselését.
- Reprodukálhatóság: A digitálisan tárolt adatokat könnyen elérhetjük és felhőben tárolhatjuk, megszüntetve a gipszminták megőrzésének szükségességét. Az elkészült eredmények számítógéppel javíthatók, és a hibás részek újraszkennelhetők anélkül, hogy az egész lenyomatvételt meg kellene ismételni.
- Gyorsaság: A preparálást követően azonnal megkezdhető a fogpótlás gyártása, gyorsítva ezzel a kezelési folyamatot. Látványos, színes képeket kapunk, amelyek segítenek a rendellenességek vizualizálásában és a kezelési tervek könnyebb megértésében.
Hogyan készül el egy korona lenyomat nélkül?
A hagyományos úthoz hasonlóan a megfelelő fotó és röntgendokumentáció után kiindulási scan-t készítünk. A korona csonkelőkészítése után az adott íny alatti területet izoláljuk, láthatóvá tesszük, majd ismét beszkenneljük a régiót. Ez után a harapást regisztráljuk a scannerrel, mindkét oldalon. Ez után kezdődik az elemzés és tervezés folyamata. Az okklúziós pontokat vizsgálhatjuk, megtekinthető a készülő restaurátumnak megfelelő helyigény is összecsukás alkalmával, valamint ellenőrizhetők a preparációs határok.
A tervezés a fogtechnikával közösen folyik, különböző vizualizációt lehetővé tevő szoftverek segítségével. A pótlás elkészülte után a hagyományossal megegyező módon próbával folytatódik, majd az átadással zárul a folyamat.
Rendelőnkben csúcstechnológiás digitális eszközök és felkészült, tapasztalattal bíró specialista fogorvosok biztosítják a professzionális szintű fogászati ellátást, legyen szó digitális mosolytervezésről, sablonnal történő fogbeültetésről, vagy egy szkennelt és számítógéppel tervezett koronáról.
További információkért, személyre szabott tanácsadásért keressen bennünket bizalommal az alábbi telefonszámon +36 30 264 5024 vagy kérjen konzultációs időpontot az űrlap kitöltésével!
Érdekességekért, aktualitásokért, friss hírekért kövesse Facebook oldalunkat és Instagram oldalunkat!
Dr. Mészáros Csongor
Dento-alveoláris sebész szakorvos jelölt