Fogaink megfelelő karbantartása nem csak esztétikai kérdés. Ha a fog letört, nagymértékben szuvasodott, vagy eltávolításra került, akkor fogpótlásra van szükség. Manapság már a hagyományos fogtömések mellett a legmodernebb fogpótlási eljárások és anyagok állnak rendelkezésünkre. Egy hiányzó fog pedig nemcsak önbizalmunkat veti vissza, hanem egész szervezetünk működésére is hatással van. Ha elveszítünk egy fogat, hamarosan a foghiány közvetlen közelében elindulnak úgynevezett kompenzációs mozgások, mellyel a szervezet próbálja a fog helyét korrigálni. A foghiányt határoló fogak idővel bedőlnek, a vele szemben lévő fogak pedig kiemelkednek. Ennek elkerülése érdekében mihamarabb érdemes a hiányzó fogat pótolni, melyre több módszer is rendelkezésünkre áll.
A fogpótlásokról
Mit nevezünk fogbetétnek, vagy inlaynek?
Fogpótlásnak nevezzük azokat a restaurátumokat, amelyekkel a fog egy hiányzó részét egészítjük ki, azaz nem feltétlenül hiányzik az egész fogunk, hanem hiányzó nagyobb részét koronával, vagy héjjal pótoljuk.
A fogbetétek -bár jobban hasonlítanak egy töméshez, mint egy fogpótláshoz- mégis a fogpótlások csoportjába tartoznak. A fogbetétek, azaz az inlayek valójában magas precizitású, fogtechnikus által készített tömések, melyek készülhetnek aranyból, vagy préskerámiából is. A fogbetétek tartóssága jelentősen túlszárnyalja a hagyományos, esztétikus tömések élettartamát.
Mik azok a kerámia héjak?
A héj, olyan vékony kerámiából készült felületi pótlása egy fognak, mellyel első sorban esztétikai korrekciót végzünk, még jól megtartott fogakon. Kitűnő esztétikát érhetünk el anélkül, hogy a teljes fogat lecsiszolnánk, mivel csak a fog külső felszínét borítja be az egyénileg égetett porcelán héj.
Például elszíneződött fogzománc, vagy balesetben lerepedt metszőfog éli része, amíg a fog többi része ép maradt, de előfordul, olyan is, hogy esztétikai részárásra alkalmazzuk.
Mikor érdemes megkoronázni egy fogat?
A borítókorona – a fentiekhez hasonlóan- olyan fogpótlás, amikor még nincs foghiány, de a fogkorona jelentős felszíne sérült, vagy pótolni kell. pl.: szuvasodás, trauma, kopás vagy erózió miatt.
Ilyenkor a fog anyagának további sérülését, repedését, gyakorlatilag a fog összeomlását előzhetjük meg azzal, ha a külső felszínét a koronával megerősítjük. A borítókoronákhoz a fogakat nagyításban vállas csonkpreparálással készítjük elő. A korona anyagának ma már inkább a fémmentes préskerámia és cirkón kerámia, vagy Nobel Procera™ CAD/CAM megoldásokat javasoljuk. Ezek mind esztétikájukban, mind anyagtani tulajdonságaikban a természetes fogzománchoz legközelebb állnak, így mind az esztétikai végeredmény, mind a használata is a legtermészetesebb hatást nyújtja.
A cirkónia koronák előnyei:
- hosszú élettartam,
- tökéletes esztétika,
- fémet nem tartalmaz,
- fémallergia esetén is biztonsággal alkalmazható,
- precíz vállas csonkelőkészítés,
- pontos illeszkedés,
- mindez kedvező a fogágy számára.
Amikor egy fog hiányzik…
Egy hiányzó fog esetén két lehetőségünk van, attól függően, mit szeretnénk, illetve a foghiány területén milyen mértékű a fogelvesztés miatt kialakult csonthiány. Egy fog hiánya esetén a legegyszerűbb, hagyományos fogpótlás egy rövid híd fogpótlás. Amikor rövid híd készül, akkor csak egy hiányzó fogat pótlunk a hídtaggal, a szomszédos két fogat viszont le kell csiszolni ahhoz, hogy a hidat feltehessük a fogakra. Amennyiben a csiszolást szeretnénk elkerülni, illetve épek a szomszédos fogak, akkor inkább ajánlott a legkorszerűbb megoldást választani, azaz a fogbeültetést.
Egy hiányzó fog esetén a fogbeültetés a legkorszerűbb megoldás a fogászati implantáció.
Melyek a fogbeültetés előnyei a hagyományos híddal szemben?
- Nem szükséges a szomszédos, ép fogakat lecsiszolni.
- Az eredeti állapothoz leginkább hasonlító állapot visszaállítható.
- Nincs idegen, ún. holttér, ami a hidak esetében hídtag és az íny között kialakul.
- Plusz támasztékot nyerünk, ami elosztja a terhelést.
Amikor több fog hiányzik…
Több fog hiánya esetén szintén két fő kezelési irány közül választhatunk: fogbeültetés, vagy a hagyományos fogpótlások. Viszont bármennyire is szeretnénk elkerülni a műtétet, fontos tudni, hogy minél nagyobb a foghiány, annál kényelmesebbek és korszerűbbek a fogbeültetéssel készülő, rögzített fogpótlások.
Korszerű szakmai irányelvek szerint rögzített fogpótlás készítésére törekszünk, ezt sok hiányzó fog mellett már csak a fogbeültetéssel lehet megoldani.
- Amikor több fog hiányzik még készíthető hosszabb híd a szomszédos fogak lecsiszolásával, de jelentősen terheli a pillérfogakat, ezzel pedig élettartamukat rövidíti.
- Több hiányzó fog esetén implantátumok beültetésével rövidebb híd készíthető – a szomszédos fogak pedig megkímélhetőek a lecsiszolástól.
- Ha óvni akarjuk a csiszolástól fogainkat, akkor implantátumot ültetünk az állcsontba, ezzel növelve a rögzítettséget. Így a szomszédos fogak lecsiszolása nélkül, az implantátummal rövidül a hiány és statikailag egy biztonságosabb rövid híd készíthető.
- Gyakori kérdés, ezért fontos kiemelnünk, hogy implantátumot nem szabad összekötni a pillérfogakkal.
Fogpótlások teljes fogatlanság esetén
Már a gondolatától is sokakat kiráz a hideg, hogy a teljes foghiány esetén a legegyszerűbb fogpótlás a hagyományos, teljes kivehető fogpótlás. A teljes protézis viselése valóban sok hátránnyal jár és megkeseríti viselőjének mindennapjait pl.: ízérzés korlátozottsága, nem megfelelő hőérzet, sorvadt fogívek esetén a protézis mozgása zavarhatja akár a beszédet is. A korszerű fogpótlási irányelvek szerint a rögzítés lehetőségeit kell felmérni egy teljesen fogatlan eset kezelésekor. A fogászati implantáció több korszerű rögzítési lehetőséget nyújt, melynek fokozatai és lehetőségei a meglévő csont mennyiségétől függenek.
Fogbeültetés teljes fogatlanság esetén
- Lokátor: Alsó fogíven két darab implantátum beültetését követően úgynevezett lokátoros fogsor készülhet: Teljes fogatlanság esetén már két megfelelően beültetett implantátum is stabilitást biztosít a fogsornak. Rendelőnkben nagy sikerrel alkalmazzuk a Nobel Biocare™ implantátumos stabilizálást alsó teljes kivehető protéziseknél, ahol nagyfokú az állkapocs sorvadása. Ilyen esetben a fogsort leggyakrabban az implantátumba becsavart lokátor felépítmény segítségével rögzítjük. http://dentoplant.hu/szolgaltatasok/fogbeultetes
- Stég: Négy darab implantátumra stéges felépítmény és egy erre rögzíthető fogsor vagy hídpótlás készülhet. Felső fogsoron négy darab implantátumra helyezzük a lokátoros fogsort is.
- All-on-4® (all on four) a Nobel Biocare cég kezelési protokollja, melyet sok egyéb implantációs rendszer is igyekszik utánozni, de a szabadalmaztatott eredeti megoldás a Nobel Biocare™ nevéhez kapcsolódik. Az All-on-4® implantológiai kezelés, amely definíció szerint azt jelenti, hogy egy fogíven belül 4 db Nobel implantátumot speciális pozícióban helyezünk el, 2db meziális egyenes tengelyállásban, a 2 db disztális implantátum pedig 45°-os szögben döntve kerül beültetésre, majd erre fémvázas felcsavarozható fogsort helyezünk.
(Forrás: Maló P, de Araújo Nobre M, Lopes A, et al. The All-on-4 treatment concept for the rehabilitation of the completely edentulous mandible: A longitudinal study with 10 to 18 years of follow-up. Clin Implant Dent Relat Res 2019; doi: 10.1111/cid.127692019 )
- Multiunit és körhíd: Hat, vagy több implantátumra felcsavarozható kerámia híd, melyet speciális, multiunit felépítményekre helyezünk fel.
A fentiek alapján bátran kijelenthetjük, hogy a foghiányt több korszerű megoldással is orvosolhatjuk, azonban mivel minden eset egyedi, ezért a kezelési terv elkészítéséhez részletes vizsgálat és konzultáció szükséges.
Dr. Maráz Kinga
Dentoalveoláris szájsebész szakorvos
További információkért, személyre szabott tanácsadásért keressen bennünket bizalommal az alábbi telefonszámon +36 30 264 5024 vagy kérjen konzultációs időpontot az űrlap kitöltésével!
Érdekességekért, aktualitásokért, friss hírekért kövesse Facebook oldalunkat és Instagram oldalunkat!