A fogszuvasodás mindennapos eset egy fogászati rendelésen, viszont azt kevesen tudják, hogy milyen gyakran fedezünk fel jóindulatú cisztás elváltozásokat is a fogakkal összefüggésben. A foggyökér ciszta, latin nevén cysta radicularis hosszú ideig tünetmentes lehet, sokszor radiológiai vizsgálat során véletlen leletként fedezzük fel. Tünetmentessége ellenére, ha kezelése elmarad, komoly szövődményekhez vezethet, beleértve a fog elvesztését vagy a környező szövetek károsodását.
Szájüregi ciszták sokfélék lehetnek
- A szájüregi cisztákat 2 fő csoportba soroljuk, tekintettel arra, hogy az állccsontban és lágyrészben is kialakulhatnak.
- Az általános felosztás szerint megkülönböztetünk: Odontogén, azaz fog eredetű cisztákat, Gyulladásos eredetű odontogén cisztákat, Non odontogén cisztákat és Pszeudocisztákat
- Az egyik leggyakoribb szájüregi ciszta típus a foggyökér ciszta, amely egy elhalt fog gyökércsúcsánál alakul ki.
- Gyakori lehet még az állcsontban maradt fog koronáját körülvevő erupciós ciszta pl.: impaktált bölcsességfog koronális része körül, vagy retineált szemfog esetén fordulhat elő.
Hogyan alakul ki a ciszta?
A foggyökér ciszta legtöbbször a fogak gyulladásos folyamatainak következménye. Az elhalt vagy erősen gyulladt fogak gyökércsatornái fertőződnek, majd ez a fertőzés átterjed a gyökércsúcsra, ahol ciszta képződik. A ciszta jóindulatú, kötőszövetes fallal bíró, hámmal bélelt tömlő, amely üregét legtöbbször folyadék tölti ki. Amikor a fogbél elhal, a gyulladásos reakciók hatására granulációs szövet képződik a fog gyökerénél, amely idővel ciszta kialakulásához vezet. Ennek során a ciszta falában hámsejtek szaporodnak el, és a folyadékkal telt üreg lassan növekedni kezd.
Amennyiben a fog kezelése elmarad és a gyulladás hosszabb ideig fennáll, a ciszta egyre nagyobb méretet ölt, és nyomást gyakorol a környező csontszövetre, ami annak felszívódását (resorptio), elvékonyodását okozhatja. A nagyra növő ciszták deformálhatják az állcsontot, sőt, arcduzzanatot is eredményezhetnek. Bár a foggyökéri ciszták többnyire jóindulatúak, kezelésük elhanyagolása komoly problémákhoz vezethet.
Milyen tünetekkel járhat?
A foggyökér ciszta sok esetben tünetmentes maradhat, főleg a kezdeti stádiumban, és gyakran csak véletlenszerű röntgenvizsgálat során derül rá fény. Amikor azonban a ciszta eléri a nagyobb méretet, különböző tüneteket okozhat:
- Arcduzzanat: A ciszta által okozott gyulladás és a nyomás következtében az érintett terület megduzzadhat.
- Pukli a fog gyökerénél: akkor jelentkezik, amikor a gyökércsúcson megnő az elváltozás és a csonton áttör. Ekkor a gyulladás sokszor a szájüreggel összeköttetésbe kerül és jellegzetesen említik a páciensek, hogy ürül valami.
- Fájdalom: A ciszta növekedésével és gyulladásával nyomást gyakorolhat az idegekre és a környező szövetekre, amely fájdalommal járhat.
- Fogérzékenység: Az érintett fog érzékenyebbé válhat, különösen harapáskor vagy rágáskor.
- Fogmozgathatóság: A ciszta által károsított csont és foggyökér miatt a fogak lazulhatnak, mozgathatóvá válhatnak.
- Fogak elmozdulása , „elvándorlása”: Egyes ciszták olyan agresszívan növekednek, hogy elmozdítják a fogakat
- Szájüregi tályog vagy fistula: Ha a fertőzés továbbterjed, genny képződhet, amely tályog kialakulásához, súlyosabb esetben pedig a ciszta területén fisztula (sipoly) megjelenéséhez vezethet.
- Általános tünetek: Elhanyagolt esetekben láz, rossz közérzet és az általános egészségi állapot romlása is jelentkezhet.
Hogyan diagnosztizálható az elváltozás?
A foggyökéri ciszták diagnosztizálása leggyakrabban radiológiai vizsgálattal történik. A panorámaröntgen-felvétel megmutatja a ciszták helyzetét és méretét, illetve azt i áttekinthetjük,, hogy mennyire károsították a környező szöveteket. A pontos anatómiai képletek közelségének megítélése érdekében bizonyos esetekben további képalkotó vizsgálatok, például CBCT-vizsgálat is szükséges lehet a pontos diagnózis és lokalizáció felállításához.
Milyen kezelési lehetőségei vannak?
A cysta radicularis kezelése a ciszta méretétől, elhelyezkedésétől és a környező szövetek állapotától függ. Az időben történő beavatkozás megelőzheti a további szövődmények kialakulását. Az alábbi kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre:
- Gyökérkezelés
Az egyik leggyakoribb kezelési forma a gyökérkezelés, amely során a fertőzött fogbél és gyökércsatorna tartalmát eltávolítjuk, majd a gyökércsatornákat fertőtlenítjük és tömőanyaggal lezárjuk. Ha a ciszta nem túl nagy, ez a beavatkozás elegendő lehet a gyulladás megszüntetéséhez és a ciszta felszívódásának elindításához. A problémás fogak gyökérkezelése mellett, rendelőnkben mikroszkópos újragyökérkezelést is végez endodontus szakorvos kollégánk. A gyökérkezelés, vagy újragyökérkezelés egy új esélye lehet egy fognak, erről a következő linken további információk találhatóak: https://dentoplant.hu/gyokerkezelessel-szamos-fog-megmentheto
- Apicectomia (gyökércsúcs resectio)
Ez a beavatkozás egy gyakori fogmegtartó sebészi beavatkozás, ami akkor indokolt, ha a gyökérkezelés nem volt eredményes, vagy a ciszta a fog gyökércsúcsánál helyezkedik el. Az apicoectomia során a fog gyökércsúcsát és a ciszta fala eltávolításra kerül, majd a területet alapos fertőtlenítése után résmentes zárás történik. Korábbi blogcikkünkben részletes összegyűjtöttük a leggyakoribb fogmegtartó kezeléseket, erről itt olvashatsz: https://dentoplant.hu/specialis-fogmegtarto-kezelesekrol
- Fogeltávolítás
Amennyiben a ciszta olyan mértékben károsította a fogat vagy a környező szöveteket, hogy azok helyreállítása már nem lehetséges, a fog eltávolítása is szükséges lehet. Ezt követően a ciszta sebészeti eltávolítása történik meg. Fogeltávolítást követően van lehetőség a ciszta helyének csontpótlására és fogbeültetésre.
Hogyan előzhető meg a ciszta kialakulása?
A foggyökéri ciszták megelőzésének legjobb módja a rendszeres fogászati ellenőrzés és az alapos szájhigiénia fenntartása. A szuvas vagy gyulladt fogak időben történő kezelése megakadályozza a komolyabb problémák, így a ciszták kialakulását. Amennyiben már kialakult a ciszta, fontos a kezelés után is rendszeresen kontrollra járni, hogy a gyógyulás folyamata állandó kontroll mellett valósulhasson meg és az esetleges újbóli kialakulás (recidíva) megelőzhető legyen.
A foggyökéri ciszta gyakran elhanyagolt, de komoly fogászati probléma lehet, amely időben történő kezeléssel gyógyítható. A ciszta gócnak, letokolt krónikus gyulladásnak tekinthető. A rendszeres fogorvosi ellenőrzés kulcsfontosságú a ciszta korai felismerésében, és a különböző kezelési lehetőségek, mint például a gyökérkezelés vagy a sebészeti beavatkozások, lehetőséget nyújtanak a gyulladás megszüntetésére és a fogak megmentésére.
További információkért, személyre szabott tanácsadásért keressen bennünket bizalommal az alábbi telefonszámon +36 30 264 5024 vagy kérjen konzultációs időpontot az űrlap kitöltésével!
Érdekességekért, aktualitásokért, friss hírekért kövesse Facebook oldalunkat és Instagram oldalunkat!
Dr. Mészáros Csongor
Dento-alveoláris sebész szakorvos jelölt