Dentoplant fogászati és implantológiai rendelő - Szeged

BLOG

A fogínyvérzés egy gyakran előforduló tünet, amely a magyar lakosság közel 90%-át érintheti. A rendszeres ínyvérzés azonban nem csak fogmosáskor jelenthet problémát. A fogíny vérzése egy jelzés szervezetünk részéről, amely leggyakrabban az íny betegségére és a fogágy gyulladására vezethető vissza. Sokszor csak enyhe tünetként jelentkezik és el is múlik, viszont az ismétlődő, vagy tartós fogínyvérzés mögött komolyabb belgyógyászati megbetegedés is állhat. Ezért fontos, hogy észlelést követően időben forduljunk fogorvoshoz és bízzuk tapasztalt szakemberre a vizsgálatot.

 

A fogínyvérzés lehetséges okai

Az egészséges íny világos rózsaszínű és szorosan tapad a fogakhoz. Ínyünk a fogágy részeként védelmi szerepet lát el: a szájüregben található kórokozó baktériumokkal szemben védi a parodoncium mélyebb szöveteit. Amikor a fogíny duzzadt, úszóöv-szerűen megvastagodik és így veszi körül a fogat, színe lilás- pirosra változik és vérzik, az legtöbbször gyulladást jelez.

Az alábbiakban összegyűjtöttük a fogínyvérzéshez visszavezethető leggyakoribb okokat:

  1. Fogínygyulladás (gingivitis):
    • Az ínyvérzés leggyakoribb oka a fogínygyulladás, melyet a fogakon felhalmozódó lepedékben lévő baktériumok okoznak. Tehát a fogínyvérzés legáltalánosabb oka a nem megfelelő fogápolásra vezethető vissza. Amennyiben a lepedéket hosszabb ideig nem távolítjuk el, akkor viszonylag rövid idő alatt fogkő keletkezik belőle, amelyet már otthon nem lehet eltávolítani. A fogkő pedig még jobban kedvez a gyulladást okozó baktériumok szaporodásának.
    • A jó hír, hogy a fogínygyulladás megfelelő időben történő kezeléssel gyógyítható.
    • Kezelés nélkül viszont a mélyebb szövetekbe terjedve fogágybetegség kiindulópontja lehet.
    • Korábbi blogcikkünkből további részleteket tudhat meg a fogínygyulladásról:
      https://dentoplant.hu/mindent-az-inygyulladasrol
  2. Fogágybetegség (parodontitis):
    • A fogágybetegséget a köznyelvben gyakran ínysorvadásként emlegetik. A fogágybetegség azonban nem csak az íny megbetegedése, hanem a fogakat körülvevő ínyt, csontot és a parodontális ligamentumokat együttesen érintő, kiterjedtebb gyulladás.
    • A fogágybetegség a fogak körüli csontszövet károsodásával jár. Az ínyvérzés gyakori tünete ennek a betegségnek. Az elhanyagolt fogínygyulladás következmtében a gyulladás lassan átterjed a mélyebb szövetekre és a fogakat tartó csontállományra. A gyulladás következtében a csontozat pusztulásnak indul, amely a fogak kilazulásához és akár elveszítéséhez is vezethet.
    • A fogágybetegség kifejlődése lassú folyamat és kezdeti fázisa kevés panaszal jár. Többek közt ez is az oka, hogy sok páciens már előrehaladott stádiumban fordul hozzánk. 
    • A Fogágybetegségről részletesen:
      https://dentoplant.hu/reszletesen-a-fogagybetegsegrol
  3. Hormonális változások:
    • Terhesség, menstruáció vagy menopauza idején a hormonális ingadozások érzékenyebbé tehetik az ínyt, ami fogínyvérzést eredményezhet.
    • A terhességi ínygyulladásról továbbiakat itt olvashat:
      https://dentoplant.hu/inygyulladas-terhesseg-alatt
  4. Vitaminhiány, táplálkozás és életmódbeli okok:
    • Az egészséges táplálkozás, nyers zöldségek és fel nem dolgozott, jó minőségű ételek fogyasztása elengedhetetlen ínyünk egészségéhez.
    • Egyes vitaminok hiánya direkt köthető az íny megbetegedéséhez, bár manapság ennek inkább teoretikus jelentősége van. Ilyen közvetlen kapcsolat a C vitamin híányával összefüggésben ismert. A C-vitamin hiányában kialakuló állapot a Skorbut. Átlagos zöldség és gyümölcs fogyasztása mellett nem alakul ki.
    • K-vitamin hiánya szintén gyengítheti az íny egészségét, és könnyebb vérzéshez vezethet.
    • D-vitamin pótlása hazánkban javasolt a téli hónapokban
    • Q10 koenzim és az íny egészsége között is találtak összefüggéseket
  5. Belgyógyászati megbetegedések és gyógyszerek:
    • Bizonyos egészségügyi állapotok, például cukorbetegség növelhetik a fogínyvérzés kockázatát. https://dentoplant.hu/a-fogagybetegseg-es-cukorbetegseg-osszefuggeseirol
    • Véralvadási zavarok, alacsony vérlemezkeszám, haemofília, skorbut, leukémia szintén ínyvérzést okoznak
    • Egyes gyógyszerek szedése, pl. vérhígítók, fájdalomcsillapítók, vagy a sugár- és kemoterápia szintén hajlamosíthatnak ínyvérzésre
    • Kezelőorvosa vérképet fog kérni, amelynek kiértékelését követően lehet az okot megállapítani.
  6. Dohányzás:
    • A dohányzás csökkenti az íny vérellátását, ami gyengítheti az íny szövetét és megnehezíti a gyógyulást. A vérellátás romlása mellett az íny felső hámrétege jelentősen megvastagodhat és így a tünetek rejtve maradnak, miközben a háttérben már elindult egy gyulladásos folyamat, ami akár a csontpusztulással is jár.
  7. Helytelen, túl erős fogmosás, vagy túl kemény fogkefe, ínysérülés:
    • Ha túl erősen nyomjuk a fogakhoz, ínyhez a fogkefét, az sérüléseket okozhat. Sokszor nem direkt sérülés történik, hanem mindig erősen mossuk a fogunkat úgy, hogy kopások alakulnak ki a fog szsövetében is. Ezt a rendszeres erőhatást az ínyünk sem viseli következmények nélkül és ínylehúzódások, azaz ínyrecesszió alakul ki.
    • A Dentoplant Rendelőben személyre szabott dentálhigiéniai rendelést tartunk fent pácienseink részére. Dentálhigiénikus segítségével érdemes elsajátítani a hatékony és helyes fogmosási technikát, így megelőzhetjük a helytelen fogmosás következményeit.
    • Az ínylehúzódásról részletesen cikkünkből tájékozódhat:
      https://dentoplant.hu/inylehuzodasok-kialakulasarol-es-kezeleserol

 

Hogyan előzhető meg a fogínyvérzés?

Az egészséges fogíny megőrzése érdekében az alábbi tippeket érdemes követned:

  • Tarts fenn rendszeres szájápolási rutint. Naponta kétszer moss fogat, és ne felejtsd el a fogselymezést! Fogínygyulladás megelőzésében jó hatásúak a clorhexidin tartalmú szájöblítők.
  • Rendszeresen látogasd fogorvosodat. A félévente végzett fogkőeltávolítás és ellenőrzés segít megelőzni a fogászati problémákat.
  • Táplálkozz egészségesen. Fogyassz sok nyers zöldséget, gyümölcsöt és vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételeket. Hidratáld a szervezeted jó minőségű, tiszta, szénsavmentes vízzel.
  • Sportolj rendszeresen!
  • Kerüld a dohányzást. A dohányzás nemcsak a fogínyt károsítja, hanem számos más egészségügyi problémához is vezet.

Az ínyvérzés okait feltáró kivizsgálás és fogászati beavatkozás előtt feltétlenül tájékoztatnunk kell a fogorvosunkat, amennyiben vérhígító gyógyszert szedünk!

 

Miért fontos komolyan venni a fogínyvérzést?

A fogínyvérzés csak egy tünet, ami nemcsak az íny egészségét veszélyeztetheti, hanem az általános egészségi állapotunkról is képet ad. Kutatások szerint a fogínygyulladás kapcsolatban állhat szívbetegségekkel, cukorbetegséggel és más szisztémás problémákkal. Ezért kulcsfontosságú, hogy időben felismerjük és kezeljük ezt az állapotot. Amennyiben a fogorvosi vizsgálat során felmerül a fentiek lehetősége, kezelőorvosa nagylabort fog kérni.

Mindennapi tapasztalatunk szerint a páciensek gyakran nincsenek tisztában azzal, hogy a fogínyvérzésük akár súlyosabb állapotot is jelezhet, vagy már a fogágybetegség kezdeti tüneteitől szenvednek. Rendelőnkben tapasztalt szakorovosoktól kérdezhetsz és gyanú esetén a fogágybetegség szűrővizsgálatát is elvégezzük.

Ha fogínyvérzést tapasztalsz, ne halogasd a fogorvosi látogatást! A Dentoplant Fogászati Rendelő szakértői segítenek feltárni a problémát és és személyre szabott megoldást kínálnak a gyors és hatékony kezelés érdekében. Fordulj hozzánk bizalommal!

 

Dr. Maráz Kinga
Dentoalveoláris sebész szakorvos

További információkért, személyre szabott tanácsadásért keressen bennünket bizalommal az alábbi telefonszámon +36 30 264 5024 vagy kérjen konzultációs időpontot az űrlap kitöltésével!

Érdekességekért, aktualitásokért, friss hírekért kövesse Facebook oldalunkat és Instagram oldalunk